OS-Brons till Sofia Mattsson

SofifaOS

En överlycklig Sofia Mattsson fick springa ärevarv på den olympiska brottarmattan i Rio. Detta när hon efter fallseger mot kinesiskan Zhong Xuechun efter bara 29 sekunder bärgat sin och Gällivare Sportklubbs första olympiska medalj någonsin. Sofia stormade fram i sina första matcher i 53kg-klassen mot Odunayo Folasade Adekuoroye från Nigeria och i kvartsfinalen mot Katarzyna Krawczyk från Polen där hon vann bägge matcherna enkelt. I semifinalen blev Helen Maroulis från USA för svår, Maroulis som senare vann finalen och tog guldet. Sofias bragd blir än större med tanke på den svåra knäskada som hon ådrog sig strax före OS.

Henna Johansson vann sin första match överlägset men förlorade sin kvartsfinal. Johanna Mattsson föll i sin första match i slutsekunderna.

Bara genom att ta sig till Rio tycker vi i Gällivare SK att våra tjejer visat att med en fokuserad målmedveten satsning kan man nå resultat i absolut världsklass. Vi tycker att det är fantastiskt att lilla Gällivare SK har haft tre Olympier på mattan i världens största idrottsevenemang. LKAB:s uthålliga stöd och support för ”Kvinnlig brytkraft i världsklass” som Gällivare SK presenterade för snart 15 år sedan blev en framgångssaga som vi tillsammans kan känna oss väldigt stolta över idag.